Programy Profilaktyczne w ramach NFZ


INFORMACJA - tel.:56 45-02-340
REJESTRACJA - bez skierowań !!!.

Bezpłatne programy profilaktyczne dla pacjentów:

- Badania cytologiczne,
Program skierowany jest do pań w wieku 25-59 lat.
Co nas czeka jeżeli zgłosimy się do programu:
- cytologia,
- edukacja zdrowotna, w ramach której będzie można uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania dotyczące profilaktyki raka szyjki macicy,
Badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy polegają na wykonywaniu badań cytologicznych wymazów z ujścia zewnętrznego kanału i z tarczy szyjki macicy. Skryning cytologiczny (cytologia), ze względu na niski koszt i wysoką skuteczność jest najpopularniejszą metodą badań przesiewowych. W wyniku przeprowadzenia badania cytologicznego można wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym okresie. Zmiany przedrakowe są wyleczalne w 100%, a rak inwazyjny we wczesnym stadium, leczony odpowiednio, daje wysoki odsetek wyleczeń.
Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości nowotworem u kobiet w Polsce. Szacuje się, że rocznie choroba dotyka około 4 milionów pań, a około 2 tysięcy umiera z tego powodu. Współczynnik zachorowania na ten rodzaj nowotworu w naszym kraju jest jednym z najwyższych w Europie.

- Profilaktyka chorób układu krążenia - CHUK
Program skierowany jest do osób obu płci w wieku 35-55 lat.
Światowa Organizacja Zdrowia za najistotniejsze czynniki ryzyka powodujące choroby układu krążenia uznała m.in.: nadciśnienie tętnicze krwi, palenie tytoniu, picie alkoholu, niską aktywność ruchową, nadwagę i otyłość, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie się, obciążenia genetyczne. Jeżeli spełniamy te kryteria, a do tego odczuwamy np. ból w klatce piersiowej, któremu często towarzyszy niepokój, czasami duszność kołatanie serca, a niekiedy nudności i zawroty głowy – to weźmy udział w programie.
Co nas czeka jeżeli zgłosimy się do programu:
- badanie lekarskie,
- badanie poziomu cholesterolu, triglicerydów i glukozy w surowicy krwi,
- pomiar ciśnienia krwi,
- pomiar wzrostu i masy ciała,
- edukacja zdrowotna.
W oparciu o uzyskane na podstawie powyższych badań, wyniki, zostaniemy zakwalifikowani do określonej grupy ryzyka wystąpienia choroby i lekarz określi nam sposób dalszej opieki medycznej. Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność z ich powodu w naszym kraju należy do najwyższych w regionie europejskim. Cztery lata temu choroby układu krążenia spowodowały śmierć ponad 173 tysięcy Polaków, dając współczynnik zgonów na 10 tys. mieszkańców równy 44,9.
W 2011 roku program dotyczy pacjentów z rocznika 1956, 1961, 1966, 1971, 1976.
W 2012 roku program dotyczy pacjentów z rocznika 1957, 1962, 1967, 1972, 1977.
W 2013 roku program dotyczy pacjentów z rocznika 1958, 1963, 1968, 1973, 1978.
itd.